Ciastko na wynos z preferencją podatkową
Fiskus uznaje, że kod PKWiU potwierdza, jaka stawka podatku powinna mieć w danym przypadku zastosowanie. Sądy mają na ten temat inne zdanie.
Organy skarbowe uważają, że niezależnie od tego czy określona czynność stanowi dostawę towarów czy świadczenie usług obniżona stawka VAT zależy od klasyfikacji danej czynności wg PKWiU.
Usługa żywieniowa
Zdaniem organów skarbowych w przypadku sprzedaży gotowych produktów nieprzygotowanych bezpośrednio do spożycia mamy do czynienia z towarem spożywczym, którego dostawa korzysta z obniżonej stawki VAT w wysokości 5 proc. W przypadku gotowych posiłków i dań na wynos przygotowanych w restauracji lub w barze w stanie nadającym się do bezpośredniej konsumpcji podatnik świadczy usługę związaną z wyżywieniem, która opodatkowana jest stawką VAT wynoszącą 8 proc.
Przykład
Podatnik prowadzi cukiernio-lodziarnię, w której sprzedaje własnej produkcji ciasto i lody. Gotowe ciasta wystawiane są w witrynie. Klient składa zamówienie przy ladzie i płaci, a ciasto pakowane jest w papierowy karton lub zawijane w papier. Po otrzymaniu towaru klient opuszcza punkt sprzedaży. Podatnik nie ma infrastruktury umożliwiającej spożycie produktu na miejscu, tj. stolików i krzeseł. Podatnik ma wątpliwość czy świadczy usługi gastronomiczne, czy usługi związane z wyżywieniem i jaką stawkę powinien stosować w zakresie sprzedaży ciasta na wynos.
W praktyce powstają wątpliwości czym różni się usługa gastronomiczna od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta