Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja jest koniecznością, ale firmy preferują stopniowe wdrożenie

01 lipca 2024 | Dodatki Jednodniowe | rp.pl

|W technologię generatywnej sztucznej inteligencji inwestuje już 43 proc. ankietowanych przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Polsce, zaś w ciągu roku planuje to zrobić kolejne 30 proc. – wynika z badania Reimagining Industry Futures Study 2024 przeprowadzonego przez firmę EY.

Inwestowanie w nowoczesne technologie jest już nie tylko odpowiedzią na konieczność większej cyfryzacji przedsiębiorstw w celu budowania ich konkurencyjności. Ponad połowa ankietowanych (56 proc.) uważa, że nowe rozwiązania mogą odegrać istotną rolę w przyspieszeniu zrównoważonego rozwoju.

– Jesteśmy skazani na sztuczną inteligencję – mówi prof. dr hab. Szymon Cyfert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Jednak generatywna sztuczna inteligencja wymaga od nas całkowicie innego spojrzenia na procesy, przemyślenia naszych modeli biznesu, naszych sposobów działania i wymyślenia ich całkowicie od nowa.

Obecnie największy odsetek firm inwestuje w analitykę i AI oraz robotykę z automatyką (63 proc.). Jako trzecie rozwiązanie wskazano generatywną sztuczną inteligencję (43 proc.), a tuż za nią uplasowało się przetwarzanie brzegowe (42 proc.). Co ciekawe, GenAI w zeszłorocznej edycji badania w ogóle nie pojawiła się na liście najpopularniejszych technologii, więc jej debiut na podium jest tym bardziej godny odnotowania. Rozwój tego rozwiązania może jeszcze bardziej przyśpieszyć, gdyż niemal co trzecie ankietowane przedsiębiorstwo (30 proc.) planuje zainwestować w ten obszar w ciągu najbliższych trzech lat.

– Nowe technologie, hiperautomatyzacj i automatyzacja zyskują na popularności we wszelkich organizacjach – mówiła prof. dr hab. Agnieszka Bitkowska z Politechniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12912

Wydanie: 12912

Spis treści

Reklama

Zamów abonament