Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje bezczynności w prawie własności intelektualnej

16 lipca 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Michał Markiewicz

Szeroko rozumiane prawo własności intelektualnej nie lubi bezczynności, a więc braku podejmowania określonych działań w uzasadnionym czasie. W takim przypadku przewiduje niekorzystne konsekwencje dla podmiotu uprawnionego bądź chronionego.

Warto zwrócić uwagę na najistotniejsze niebezpieczeństwa bezczynności w prawie własności intelektualnej.

Po pierwsze, ustawodawca – bazując na praktyce sądu własności intelektualnej w Warszawie – zdecydował się wprowadzić do kodeksu postępowania cywilnego termin sześciu miesięcy od dnia, w którym strona lub uczestnik postępowania powziął wiadomość o naruszeniu, na złożenie wniosku o zabezpieczenie roszczeń związanych z prawami własności intelektualnej. Co do zasady wniosek złożony po tym terminie podlega odrzuceniu. Regulacja ta jest krytykowana za pewien brak elastyczności (np. w gdy strony w trakcie tego sześciomiesięcznego okresu negocjują warunki ugody, do której jednak ostatecznie nie dochodzi). Z drugiej strony stanowi ona czytelną instrukcję dla podmiotów, że jeśli chcą uzyskać szybką i tymczasową reakcję sądu, na uproszczonych zasadach (uprawdopodobnienia roszczeń), to również muszą działać szybko.

Warto także zwrócić uwagę, że przepis ten nie dotyczy roszczeń w sprawach wymienionych w art. 47989 k.p.c., których podstawą nie są prawa wyłączne, tj. sporów związanych z czynami nieuczciwej konkurencji. Choć nie ma w tym zakresie regulacji, należy zauważyć, że sądy jeszcze przed nowelizacją wywodziły wymóg pilnego działania uprawnionego z konieczności wykazania interesu prawnego w zabezpieczeniu. Wydaje się, że względem czynów nieuczciwej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12925

Wydanie: 12925

Spis treści
Zamów abonament