Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie dane zawierają rejestry medyczne i kto ma do nich dostęp?

16 lipca 2024 | Administracja i samorząd | WKB Lawyers

Wiele państw, w tym Polska, tworzy różnego rodzaju rejestry medyczne, które zawierają informacje o zdrowiu swoich obywateli. Jakie są korzyści, a jakie zagrożenia związane są z prowadzeniem takich rejestrów?

W naszym kraju swego czasu szeroko dyskutowano na temat tzw. rejestru ciąż. Różne środowiska obawiały się, że państwo chce zbierać niepotrzebne władzy informacje o naszym zdrowiu. W konsekwencji, tworzenie takiego rejestru wzbudziło wiele wątpliwości w społeczeństwie.

1. Jakie są korzyści prowadzenia krajowych rejestrów medycznych?

Krajowe rejestry medyczne wiążą się z wieloma potencjalnymi korzyściami. Przede wszystkim, pozwalają obserwować trendy, które nie są możliwe do uchwycenia w ramach nadzoru po wprowadzeniu do obrotu prowadzonego przez producentów leków i wyrobów medycznych, a tym bardziej w ramach udzielania świadczeń zdrowotnych w placówce.

Bez danych dotyczących całej populacji, ciężko bowiem jest zidentyfikować najważniejsze wyzwania. Rejestr pozwala zaobserwować powtarzające się problemy, ale też zidentyfikować obszary, w których pewne komplikacje, czy choroby pojawiają się częściej niż w innych miejscach i podjąć odpowiednie działania. Tym samym, rejestry mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji zdrowotnej w kraju.

PRZYKŁAD

Identyfikując, że dana choroba jest diagnozowana najczęściej u konkretnej kategorii pacjentów można skuteczniej skierować ku nim działania profilaktyczne.

Odpowiednio prowadzone rejestry medyczne pozwalają śledzić skuteczność danej terapii w całej populacji danego kraju....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12925

Wydanie: 12925

Spis treści
Zamów abonament