Palący problem nastolatków
Rząd zapowiada zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów bez zawartości nikotyny osobom poniżej 18. roku życia. Młodzież jednak dość łatwo omija już istniejące obostrzenia. Jak rozmawiać z nastolatkiem, który pali?
Psychologowie i lekarze mówią jednym głosem, że im wcześniej nastolatek doświadczy pierwszego kontaktu z papierosami – dziś przede wszystkim tymi elektronicznymi – tym większe ryzyko, że popadnie w długotrwałe uzależnienie. A nauczyciele alarmują, że coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z e-papierosami. „Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 r. i w 2016 r. wśród uczniów w wieku 15–19 lat wskazują, iż liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 r. czterokrotnie. Nawet 35 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie używa elektronicznych papierosów, a 70 proc. co najmniej raz próbowało e-papierosa” – informują rządowi eksperci w ulotce „Co to są e-papierosy” na stronie www.gov.pl.
E-papierosy zawładnęły polską młodzieżą
Rząd od dawna informuje, że myśli o wprowadzeniu zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Na razie jednak chce zacząć od innej istotnej zmiany: jako e-papierosy mają zacząć być traktowane także „jednorazówki” niezawierające nikotyny. Bo teraz takie produkty nie są objęte zakazem sprzedaży dla osób poniżej 18. roku życia. A one dosłownie zalały rynek.
Z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wynika, że jednorazowe e-papierosy są najszybciej rosnącą kategorią wyrobów tytoniowych. W zeszłym roku w Polsce nabywców znalazło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta