Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego

16 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Poprzednia Komisja Europejska przez większość kadencji ignorowała kwestię konkurencyjności, przyjmując za pewnik, że firmy zawsze będą rozwijać się i przynosić zyski – mówi Stefano Mallia, przewodniczący Grupy Pracodawców EKES.

Pańska wizyta w Polsce na zaproszenie Konfederacji Lewiatan zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Lewiatana Listy 10 postulatów na polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Pierwszy z nich podkreśla, że Europa powinna być konkurencyjna i przyjazna dla biznesu oraz obywateli. Które z tych postulatów mogą być najtrudniejsze do realizacji?

Jeśli chodzi o trudność, to sądzę, że żaden z nich nie będzie łatwy do spełnienia. Jednak dla nas kluczowa jest konkurencyjność, którą zajmujemy się już od dłuższego czasu. Szczerze mówiąc, poprzednia Komisja Europejska przez większość swej kadencji ignorowała tę kwestię, przyjmując za pewnik, że firmy zawsze będą działać, rozwijać się, tworzyć miejsca pracy i przynosić zyski. Nie zajmowała się więc konkurencyjnością Europy.

Bo priorytetem była kwestia ochrony środowiska, w tym klimatu, i kwestie społeczne, które zyskały na znaczeniu po wybuchu pandemii?

Tak, ale na koniec dnia okazało się, że do realizacji tych wszystkich celów niezbędna jest silna gospodarka, a silna gospodarka nie jest możliwa bez silnego biznesu. Widzimy jednak, że w ostatnim czasie sporo się zmieniło. Za kilka tygodni ma być ogłoszony raport byłego prezesa EBC Mario Draghiego na temat europejskiej konkurencyjności. Z kolei w kwietniu opublikowano przygotowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12925

Wydanie: 12925

Spis treści
Zamów abonament