Mniej chętnych na mieszkania. Ale wielkich przecen nie ma
Wzrost cen nowych mieszkań wyhamował, ale lokale, które dopiero trafiają do oferty, tańsze nie będą.
Pierwsza połowa 2024 r. na rynku mieszkań upłynęła pod znakiem niepewności. Sprzedaż mieszkań spadła. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w drugim kwartale w siedmiu największych metropoliach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) deweloperzy sprzedali ok. 12,5 tys. mieszkań, o ok. 19 proc. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. Całe półrocze – kiedy to deweloperzy znaleźli chętnych na 28 tys. lokali – było o 10 proc. gorsze niż pierwsza połowa ubiegłego roku.
Na spadki sprzedaży zwraca uwagę także Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group. – Popyt na mieszkania – i kupowane inwestycyjnie, na wynajem, i dla siebie – jest mniejszy – mówi Ewa Palus. – Kupujący nieruchomości na własne potrzeby mają często problem z uzyskaniem kredytu – podkreśla.
Część deweloperów ograniczyła więc podaż. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w drugim kwartale na siedmiu największych rynkach firmy wprowadziły do sprzedaży nieco ponad 15,6 tys. mieszkań, o ponad jedną piątą mniej niż w pierwszym kwartale.
W Poznaniu podaż nowych mieszkań spadła o 46 proc., w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 45 proc., w Trójmieście – o 41 proc., a w Warszawie – o 28 proc. Więcej mieszkań niż w pierwszym kwartale trafiło do oferty we Wrocławiu (o 41 proc.) i Łodzi (o 17 proc.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta