Inwestycje w start-upy trzeba dobrze zaplanować
W przypadku pożyczki konwertowalnej na udziały przy inwestowaniu w start-upy ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne przysługuje dopiero przy objęciu udziałów.
Inwestycje w start-upy to ciekawa gałąź inwestowania, która doczekała się swojej ulgi podatkowej. Natomiast jest to rozwiązanie specyficzne i wymaga współpracy z innymi podmiotami inwestycyjnymi – alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi. Osobom, które chcą inwestować w firmy oferujące na rynku innowacyjne, nieznane lub dotychczas niedostępne produkty czy usługi, w momencie wejścia w inwestycję przysługuje prawo do odliczenia wydatków m.in. na objęcie udziałów lub akcji w takim podmiocie, jednak jest ono obwarowane kilkoma warunkami. Jak szczegółowo wpływają one na możliwość skorzystania z niej, przekonał się podatnik, który chciał skorzystać z ulgi na inwestycję z wykorzystaniem specyficznej umowy pożyczki konwertowalnej. Jak się okazuje, inwestycja taka musi zostać dobrze zaplanowana.
Start-upy to świeżo utworzone firmy, jakiś czas działające już na rynku, oferujące innowacyjne rozwiązania. Inwestycje w takie podmioty może cechować zarówno wyższe ryzyko niż w przypadku „tradycyjnych” przedsięwzięć, jak i wyższy zwrot z inwestycji w przypadku sukcesu.
Ulga dla innowacyjnych firm
Wprowadzona do ustaw o podatkach dochodowych z początkiem stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu wraz z innymi ulgami ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne (ASI), oferuje przedsiębiorcom oraz inwestorom rozwiązania podatkowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta