Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co taksonomia oznacza dla branży budowlanej?

19 lipca 2024 | Biznes | Aleksandra Rudnicka Mirosław Sadowski

Taksonomia wyznacza kierunek działań dla wszystkich podmiotów z sektora budownictwa – nie tylko tych, którzy zostaną zobowiązani do zrównoważonej sprawozdawczości.

Szeroko pojęta legislacja ESG na poziomie Unii Europejskiej obejmuje już łącznie kilkadziesiąt różnych rozporządzeń, dyrektyw oraz innych aktów prawnych. Odnalezienie się w gąszczu tych regulacji stanowi nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora budowlanego, któremu – ze względu na wysoki udział w emisjach i znaczący wpływ na środowisko – prawodawca unijny poświęca szczególnie dużo uwagi. Dotyczy to również aktów unijnych związanych z raportowaniem o kwestiach ESG, do których zalicza się m.in. dyrektywę CSRD, rozporządzenie ws. ESRS i tytułową taksonomię. Jak odróżnić od siebie obowiązki wynikające z tych regulacji i co taksonomia właściwie oznacza dla branży budowlanej?

Mapa regulacyjna w pigułce

Pod pojęciem taksonomii rozumie się rozporządzenie (UE) 2020/852, które wprowadza klasyfikację działalności mogących zostać uznanymi za zrównoważone. Integralną częścią taksonomii są rozporządzenia delegowane Komisji Europejskiej określające tzw. techniczne kryteria kwalifikacji, które wyznaczają dla danych rodzajów działalności (w tym budownictwa) skonkretyzowane działania bądź parametry, których spełnienie ma znaczenie dla oceny danej działalności pod kątem zrównoważonego rozwoju. Z uwagi na postęp technologiczny i rozwój naukowy, taksonomia ma podlegać regularnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12928

Wydanie: 12928

Spis treści

Reklama

Zamów abonament