Odpowiedzialność antymonopolowa zarządu spółki w transakcjach M&A
Transakcje fuzji i przejęć (M&A) stanowią złożony proces, który wiąże się z wieloma ryzykami prawnymi i regulacyjnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie antymonopolowe, które mogą mieć istotny wpływ na powodzenie transakcji oraz odpowiedzialność członków zarządu.
Jakie są obowiązki zarządu związane z analizą zgłoszeniową i zawarciem umowy clean team? Jakie działania trzeba podjąć, by zapobiec gun-jumpingowi? Na pytania te postaram się odpowiedzieć w artykule.
Analiza zgłoszeniowa (multijurysdykcyjna)
∑ Cel analizy zgłoszeniowej
Analiza zgłoszeniowa (multijurysdykcyjna) jest niezbędnym elementem procesu M&A, który pozwala określić, które organy antymonopolowe muszą zostać powiadomione o planowanej transakcji.
Proces ten jest szczególnie istotny, gdy spółka przejmowana lub jeden z partnerów joint venture (JV) osiąga obroty w więcej niż jednym państwie.
∑ Przebieg analizy
Pierwszym krokiem w analizie jest identyfikacja jurysdykcji, w których obroty spółki przejmowanej (jednego z partnerów JV) mogą prowadzić do obowiązku zgłoszenia transakcji. W ponad 150 jurysdykcjach istnieją przepisy dotyczące zgłaszania zamiaru koncentracji, które mogą różnić się co do progów obrotowych oraz specyficznych wymogów. Nawet symboliczny obrót w niektórych krajach, takich jak Polska, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Maroko, może wywołać obowiązek zgłoszenia.
∑ Sankcje za brak zgłoszenia
Nieprzestrzeganie obowiązków zgłoszeniowych może prowadzić do poważnych konsekwencji. W takich państwach, jak USA, Francja oraz Polska, członkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta