Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture
Proces tworzenia wspólnego przedsięwzięcia i przebieg inwestycji składa się z kilka etapów, z których każdy ma istotne znaczenie dla pomyślnego ustanowienia i funkcjonowania partnerstwa. Na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować?
Joint venture (JV), znane w Polsce szerzej jako wspólne przedsięwzięcie, to nic innego, jak strategiczny sojusz biznesowy, w ramach którego co najmniej dwa odrębne podmioty zawiązują partnerstwo w celu połączenia swoich zasobów i wiedzy specjalistycznej na potrzeby konkretnego projektu lub działalności biznesowej. JV pozwalają zaangażowanym stronom stworzyć wehikuł służący do współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów przy zachowaniu odrębnej tożsamości prawnej. Zawiązywanie wspólnych przedsięwzięć można zaobserwować najczęściej w sektorach takich jak szeroko rozumiany sektor infrastruktury, sektor nieruchomości, sektor nowych technologii czy też sektor opieki zdrowotnej, w których to łączenie zasobów i współdzielenie ryzyka może prowadzić do znaczącej przewagi konkurencyjnej.
Struktura transakcji joint venture
Strukturyzacja transakcji joint venture wymaga starannego rozważenia kilku najważniejszych czynników, aby zapewnić sukces partnerstwa.
Przede wszystkim, żadne wspólne przedsięwzięcie nie powstanie bez jasnego określenia wkładów każdego z partnerów. Wkład wnoszony do nowo zawiązanej lub już istniejącej spółki JV może przybrać formę kapitału, środków trwałych, własności intelektualnej, dostępu do rynku lub wiedzy specjalistycznej. Zrozumienie przez strony tego, co każdy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta