Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy za uśmiercenie rośliny lub zwierzęcia można pójść do więzienia?

19 lipca 2024 | Biznes | Marta Warzańska

Nie wystarczy jakiekolwiek zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, by można było mówić o popełnieniu przestępstwa. Musi mieć ono „znaczne rozmiary”. Jaka kara grozi sprawcy?

Niedozwolone działania przeciwko środowisku naturalnemu sklasyfikowane zostały nie tylko w aktach składających się na system prawa karnego (tj. w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń) ale również w szeregu tzw. ustaw „środowiskowych” (m.in. w ustawie o odpadach, ustawie o ochronie przyrody, czy prawie ochrony środowiska). Powyższe sprawia, iż penalizowany jest szeroki wachlarz zachowań, które mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Polski ustawodawca dostrzega zatem konieczność objęcia środowiska naturalnego szczególną ochroną. Pojawia się jedynie pytanie, czy dość surowe regulacje są wobec „przestępców środowiskowych” skutecznie egzekwowane, a tym samym czy spełniają swoją prewencyjną rolę.

1.Przestępstwo zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym

Powodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym jest przestępstwem uregulowanym w art. 181 § 1 Kodeksu karnego (K.k.) – czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna (tj. do 1 września 2022 r.) za opisywane przestępstwo groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Poprzez „zniszczenie” w świecie roślinnym lub zwierzęcym rozumieć należy spowodowanie takiego uszczerbku, którego charakter będzie nieodwracalny. W przypadku dokonania „jedynie” uszkodzenia w świecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12928

Wydanie: 12928

Spis treści

Reklama

Zamów abonament