Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko paragony straszą na urlopie

19 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
Wenecja, wprowadzając dodatkową opłatę za wstęp do miasta, chce zagospodarować tłum odwiedzających, którzy pielgrzymowali do miasta, starając się wydawać w nim jak najmniej
autor zdjęcia: MIGUEL MEDINA / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Wenecja, wprowadzając dodatkową opłatę za wstęp do miasta, chce zagospodarować tłum odwiedzających, którzy pielgrzymowali do miasta, starając się wydawać w nim jak najmniej

Co roku powracają „paragony grozy”: ceny ofert sklepów, restauracjji, hoteli. Rzadziej zauważamy, że wakacje drożeją też z powodu opłat i podatków.

Ostatnio głośno było o opłacie w wysokości 5 euro pobieranej od turystów wjeżdżających do Wenecji, którzy nie mają w tym mieście wykupionego noclegu. A jeśli mają – to zapłacą tyle samo. Tyle że w hotelu. Władzom miasta chodziło o to, żeby skorzystać z pobytów dużych grup odwiedzających Wenecję, które zazwyczaj zostawiają niewiele pieniędzy.

Takie opłaty zazwyczaj obowiązują w każdym miejscu zakwaterowania – obojętnie, czy jest to hotel pięciogwiazdkowy, czy miejsce na kempingu. A środki mają służyć przede wszystkim na odbudowę i rozbudowę turystycznej infrastruktury. I nie tylko w Wenecji, ale także w innych włoskich miastach.

Niezbyt przyjemne niespodzianki

Dopłaty do rachunków hotelowych są często nieprzyjemną niespodzianką. Najczęściej nie sprawdzamy wcześniej, ile będziemy musieli dopłacić do rachunku hotelowego – ale i hotele na swoich stronach nie podają całkowitej ceny, zaś przy meldunku informują jedynie, że z tych pieniędzy nie mają żadnych korzyści, bo muszą je odprowadzić miastu. Jednak przy pobytach dwutygodniowych te kwoty zaczynają ważyć na wakacyjnych budżetach. Tym bardziej że pobierane są od każdej osoby, a nie „na pokój”.

Wysokość dodatkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12928

Wydanie: 12928

Spis treści

Reklama

Zamów abonament