Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ożywienie w branży paczek. Rynek rośnie dwucyfrowo

19 lipca 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita

Tę dynamikę trudno będzie zatrzymać. Były obawy co do wyników wyborów w niektórych krajach i ich wpływu na rynki, ale rozstrzygnięcia są lepsze, niż się spodziewano – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska.

Branża KEP (kurier, ekspres, paczka) uznawana jest za jeden ze swoistych barometrów kondycji gospodarki. Co o niej możemy powiedzieć po I połowie br.? Czy widać spowolnienie i wpływ wojny za naszą wschodnią granicą?

Już w zeszłym roku przekonywałem, że – wbrew prognozom – obecny rok nie powinien być taki zły. Słyszałem dużo pesymistycznych wypowiedzi, ale nie zgadzało mi się to z tym, co zapowiadali nasi klienci. A fakty są takie, że widać pewne ożywienie na rynku. A przynajmniej jeżeli chodzi o paczki. To dobrze wróży i na drugą część roku, choć dziś jest jeszcze zbyt wcześnie, by wysnuwać dalej idące wnioski.

Jeżeli jednak na rynku paczek jest lepiej, to znaczy, że i generalnie kondycja gospodarcza nie jest najgorsza. Widzimy, że Polska bardzo dobrze rozwija się międzynarodowo. Co to znaczy? Bardzo dużo naszych klientów zaczyna być aktywnych w przesyłkach międzynarodowych, na terenie Europy. Tu notujemy faktycznie duże ożywienie. Zresztą i na rynku krajowym KEP widać spory ruch, nawet większy niż we wspomnianym segmencie transgranicznym. Z mojego punktu widzenia sytuacja wygląda zatem zdecydowanie lepiej, niż mogło się to wydawać jeszcze na koniec ub.r., gdy dominowały raczej bardziej pesymistyczne postawy.

Jaka zatem po I półroczu jest ta skala zwyżek w branży KEP? I czego możemy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12928

Wydanie: 12928

Spis treści

Reklama

Zamów abonament