Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowe umorzenie udziałów – sposób na usunięcie wspólnika

19 lipca 2024 | Biznes | Grzegorz Gęborek

Instytucja przymusowego umorzenia udziałów nie może być wykorzystywana do usunięcia wspólnika ze spółki z przyczyn wskazanych w art. 266 § 1 kodeksu spółek handlowych.

Postanowienia umowy spółki dotyczące automatycznego przymusowego umorzenia udziałów (art. 199 § 4 kodeksu spółek handlowych; dalej k.s.h.) muszą nadto spełniać wymagania wskazane w treści art. 199 k.s.h., a powody umorzenia muszą być określone w sposób wyczerpujący i dokładny, pozbawiony sformułowań ocennych i niejednoznacznych. Taką tezę zawiera postanowienie Sądu Najwyższego z 7 lutego 2024 r. w sprawie I CSK 6011/22.

STAN FAKTYCZNY

Spór między stronami wyniknął na tle stosowania instytucji przymusowego umorzenia udziałów wspólnika (art. 266 § 1 k.s.h.), w kontekście powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały w przedmiocie przymusowego umorzenia udziałów.

Wyrokiem z 28 kwietnia 2022 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację pozwanej spółki od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie z 21 sierpnia 2020 r., stwierdzającego nieważność zaskarżonej uchwały spółki.

Skargę kasacyjną od powyższego orzeczenia wywiodła pozwana spółka. Strona skarżąca w skardze kasacyjnej sformułowała następujące zagadnienie prawne:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12928

Wydanie: 12928

Spis treści

Reklama

Zamów abonament