Kontrowersje wokół użytkowania wieczystego
„Nie” dla powstania użytkowania wieczystego w drodze zasiedzenia. „Tak” – na podstawie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych – pisze radczyni prawna w KWKR.
W trakcie przeprowadzania audytu prawnego nieruchomości, w tym weryfikacji tytułu prawnego do nieruchomości, nierzadko zdarza się, że jest on obarczony pewnymi wadami. Co więcej, w przypadku gdy przedmiotem audytu jest nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste, istotne jest zbadanie nie tylko podstaw ustanowienia użytkowania wieczystego, ale także prawa własności. Zgodnie bowiem z art. 232 par. 1 kodeksu cywilnego (k.c.) przedmiot użytkowania wieczystego stanowić mogą jedynie nieruchomości gruntowe Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Kiedy brak podstaw
W związku z tym, w sytuacji gdy umowa o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste zostałaby zawarta z wyżej wymienionymi podmiotami, gdy w rzeczywistości właścicielem nieruchomości byłby inny podmiot (na przykład osoba fizyczna), na gruncie takim de facto nie mogłoby zostać ustanowione użytkowanie wieczyste.
Może się także zdarzyć sytuacja, w której pomimo ujawnienia prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej analiza podstaw jego ustanowienia wykaże brak skutecznego powstania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta