Polsko-ukraińska współpraca może wpływać na ceny transferowe
Regulacje dotyczące cen transferowych w Polsce i w Ukrainie opierają się na tych samych międzynarodowych źródłach. Lokalne przepisy w obu krajach znacząco się jednak różnią.
W trakcie współpracy polsko-ukraińskiej mogą wystąpić sytuacje, w których obowiązki dokumentacyjne będą spoczywać na jednej ze stron transakcji lub będą znacznie różniły się pod względem zakresu. Takie sytuacje wymagają szczególnej uwagi, ponieważ zwiększają ryzyko niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez strony swoich obowiązków w zakresie cen transferowych.
W tym artykule zidentyfikujemy główne różnice między lokalnymi obowiązkami dokumentacyjnymi w zakresie cen transferowych w Polsce i w Ukrainie oraz określimy przykładowe sytuacje w trakcie polsko-ukraińskiej współpracy, w których te różnice mogą wystąpić.
Różny zakres obowiązków
Na pierwszy rzut oka zakres obowiązków dokumentacyjnych w Polsce i w Ukrainie wydaje się bardzo podobny. Na poziomie lokalnym może on obejmować sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych i analizy cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych/raportu o transakcjach kontrolowanych do organy podatkowego.
Jednak analiza przepisów ukazuje istotne różnice w tych obowiązkach. Jedną z takich różnic jest okres sprawozdawczy. Zawsze odpowiada on rokowi podatkowemu podatnika, ale w Polsce może on pokrywać się z rokiem kalendarzowym lub różnić się od niego, podczas gdy w Ukrainie zawsze odpowiada rokowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta