Izrael walczy też dla Zachodu
Mimo że właśnie mija rok od ataku z 7 października 2023 r., kiedy Hamas wtargnął na teren Izraela, mordując jednego dnia ponad 1200 osób, porywając i gwałcąc setki innych, nadal trudno pogodzić się z tym, co się wówczas wydarzyło. Trudno również zrozumieć, wszystko to co, obserwujemy przez ostatni rok – pisze dyrektorka AJC Central Europe.
Jak błyskawicznie współczucie dla ofiar ataku i porwanych zakładników oraz solidarność z zaatakowanym Izraelem zostały zastąpione przez wrogość i lawinowy wzrost antysemityzmu na całym świecie.
Jak szybko, pomimo ewidentnych dowodów zbrodni popełnionych przez Hamas – zebranych przez samych sprawców - promowane są głosy negujące prawdziwość wydarzeń 7 października.
Niesłychanie łatwo jest kreować rzeczywistość medialną, w której terroryści to bojownicy o wolność i sprawę palestyńską, a Izrael stanowi jedyną przeszkodę na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie. Gdzie zbrodnie Hamasu „nie dzieją się w próżni”, a Izrael doprowadza do „eskalacji”, uniemożliwiającej zawarcie pokoju.
Nie zapominajmy o faktach
Pozwolę sobie przypomnieć kilka podstawowych faktów na temat aktorów obecnie toczącego się konfliktu na Bliskim Wschodzie. Faktów, które choć powinny być oczywiste, zdają się mieć znikomy wpływ na postrzeganie sytuacji w rok po 7 października.
Jak możemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta