Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci krajowy podatek wyrównawczy

07 października 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Adrian Celiński

Krajowy podatek wyrównawczy to drugi filar, na którym opiera się mechanizm opodatkowania wyrównawczego mający już niedługo obowiązywać w polskim systemie podatkowym. Dla polskich spółek może to być filar kluczowy.

Krajowy podatek wyrównawczy wynika z przepisów dyrektywy Rady (UE) 2022/2523, które przyznają państwom członkowskim UE prawo do ustanowienia tzw. kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego (qualified domestic minimum top-up tax). Polska, tak jak wiele innych krajów, zdecydowała się skorzystać z możliwości ustanowienia krajowego podatku.

Kogo obejmie podatek

Krajowy podatek wyrównawczy wydaje się być głównym elementem całego systemu opodatkowania wyrównawczego w Polsce. Będzie on bowiem dotyczył głównie opodatkowania polskich jednostek składowych grup krajowych i międzynarodowych (osiągających skonsolidowane roczne przychody w wysokości 750 mln euro w dwóch z czterech ostatnich lat podatkowych), jeżeli efektywna stawka podatkowa (ETR) obliczona dla polskiej jurysdykcji będzie niższa niż 15 proc. Krajowym podatkiem mają zostać objęte również polskie oddziały przedsiębiorstw zagranicznych i tzw. jednostki joint venture.

Ustawodawca szacuje, że obowiązek obliczenia ETR w celu ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu krajowego podatku wyrównawczego obejmie kilka tysięcy polskich spółek. Z reguły będą to polskie jednostki zależne skupione w międzynarodowych grupach kapitałowych, z jednostką dominującą z siedzibą w innym kraju.

W odróżnieniu od podatku globalnego, krajowy podatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12995

Wydanie: 12995

Spis treści
Zamów abonament