Sprzedając działkę można zostać podatnikiem VAT
Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli sprzedawca działa w tej transakcji jako podatnik VAT. Mogą o tym świadczyć działania, które podjął on w celu doprowadzenia do zawarcia transakcji.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Przez towary rozumie się natomiast rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Oznacza to, że działka (zarówno zabudowana, jak i niezabudowana, tj. grunt) stanowi towar na gruncie VAT.
Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli jest ona położona na terenie Polski, a jest sprzedawca występuje w przypadku tej transakcji w charakterze podatnika VAT. Nie oznacza to jednak, że od przeprowadzonej transakcji zawsze trzeba będzie zapłacić podatek. Wykonywana czynność, która podlega VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, może bowiem korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Należy zatem przeanalizować w jakich przypadkach sprzedaż gruntu podlega VAT i jaką stawką jest opodatkowana, a kiedy korzysta ze zwolnienia.
Odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące opodatkowania sprzedaży gruntu podatkiem od towarów i usług były opublikowane w dodatku „Podatki i rachunkowość” z 16 września. Dziś kolejna porcja pytań i odpowiedzi.
∑ Czy liczba sprzedawanych działek przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta