Wydanie paragonu to niejedyny obowiązek użytkownika kasy fiskalnej
Przedsiębiorca powinien na bieżąco kontrolować pracę kasy, serwisować ją, sporządzać raporty oraz, a także powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o utracie kasy lub zaprzestaniu jej używania w związku z zamknięciem biznesu.
Korzystanie z kas fiskalnych dotyczy większości polskich przedsiębiorców. Ewidencjonowanie sprzedaży w przedsiębiorstwie za pomocą kasy fiskalnej może jednak nastręczać problemów i wątpliwości, szczególnie w odniesieniu do obowiązków, które ustawodawca nałożył na przedsiębiorców korzystających z kas w codziennej działalności. Obecnie kwestie te są uregulowane w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Paragon fiskalny
Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy zobowiązanego do korzystania z kasy fiskalnej jest wydawanie paragonu (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Co ważne, wydanie paragonu fiskalnego musi nastąpić bez żądania ze strony kupującego. Wydanie paragonu powinno co do zasady mieć miejsce nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Należy więc pamiętać o tym, by paragon fiskalny został wydany od razu, bez oczekiwania na żądanie ze strony kupującego.
Kontrola poprawności pracy kasy
Przedsiębiorca korzystający z kasy fiskalnej jest również zobowiązany do zadbania o należytą kontrolę poprawności pracy kasy, stosownie do przepisów § 9 rozporządzenia. Bieżące kontrolowanie powinno uwzględniać w szczególności prawidłowość zaprogramowania nazw towarów i usług,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta