Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna sytuacja szpitali wynika z wyceny procedur medycznych

07 października 2024 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.

Panie starosto, ile osób mieszka na terenie powiatu łańcuckiego?

Około 81 tysięcy.

Jak dużo dzieci urodziło się w zeszłym roku, ale także w tym roku, w powiatowym szpitalu?

W powiatowym Szpitalu Świętego Michała Archanioła w Łańcucie urodziło się w 2023 roku 539 dzieci, a w tym roku do końca września urodziło się 439 noworodków.

Przy takiej liczbie porodów powiatowa porodówka raczej nie byłaby zagrożona. Pewnie pan słyszał, że był taki pomysł resortu zdrowia, by tam, gdzie rodzi się mniej niż 400 maluchów, takie oddziały zamknąć.

W województwie podkarpackim mamy taką sytuację, że w Rzeszowie jest duży prywatny szpital, w którym rodzi się bardzo dużo dzieci z całego regionu. Więc my też musimy być bardzo dobrzy, aby kobiety chciały u nas rodzić. I naprawdę się staramy, by to nasz powiatowy szpital był wybierany przez panie w ciąży, bo z Łańcuta do Rzeszowa jest 15 kilometrów. W Łańcucie mamy bardzo dobrą własną porodówkę. Jest dobrze, ale chcielibyśmy, by było jeszcze lepiej i więcej dzieci się u nas rodziło.

A jak pan, jako wiceprezes Związku Powiatów Polskich, patrzy na ten pomysł resortu zdrowia w sprawie łączenia porodówek? Choć zdaje się ministerstwo powoli się z niego wycofuje.

U nas w Łańcucie to nie byłby problem, bo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12995

Wydanie: 12995

Spis treści
Zamów abonament