O wysokości współczynnika VAT decyduje wyłącznie obrót krajowy
Zasada terytorialności przy obliczaniu proporcji wyłącza możliwość uwzględnienia obrotów zagranicznych realizowanych przez oddziały czy inne jednostki podatnika w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lipca 2024 r. (I FSK 1268/20).
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym zarówno na potrzeby transakcji krajowych, jak i wewnątrzwspólnotowych. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje sprzedaży zarówno na terytorium kraju, jak i poza jego granicami, w tym na terytorium innych państw członkowskich UE.
Spółka wskazała, że dla potrzeb rozliczeń VAT jej działalność na terytorium UE odbywa się w ramach trzech modeli:
1.
7
Model A: w większości państw członkowskich UE, w których spółka prowadzi działalność, jest ona zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej. Spółka składa lokalne deklaracje VAT i wykazuje w nich sprzedaż opodatkowaną, w części krajów stosując mechanizm odwrotnego obciążenia.
2.
7
Model B: w Hiszpanii, pomimo rejestracji spółki dla celów VAT i rozliczania sprzedaży z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, lokalne przepisy zwalniają spółkę z obowiązku składania deklaracji VAT.
3.
7
Model C: w Finlandii spółka posiadała oddział, który stanowił stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT. Sprzedaż była rozliczana za pomocą lokalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta