Krok w stronę równości małżeńskiej
Rząd przedstawił projekty ustaw, które uregulują kwestię związków partnerskich. Obejmą nie tylko pary jednopłciowe.
Oba projekty przygotowała ministra ds. równości. Pierwszy z nich, „o rejestrowanych związach partnerskich”, określa podstawowe zasady dotyczące ich zawierania i rozwiązywania, a także związane z tym prawa i obowiązki.
Związki takie będą rejestrowane w urzędzie stanu cywilnego, jako że ich zawarcie powoduje zmianę stanu cywilnego partnerów. Odbywa się ono przez złożenie zgodnych oświadczeń woli na piśmie – co ciekawe, nie muszą być składane równocześnie, a w odstępie do siedmiu dni. Ponadto osoby, które zawarły małżeństwo jednopłciowe za granicą, mogą wnioskować o uznanie, że wywołuje ono w Polsce skutki takie jak rejestrowany związek partnerski.
Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa Kampanii Przeciw Homofobii, pozytywnie ocenia fakt, że związki mają być rejestrowane w USC, a nie np. u notariusza.
– To kwestia nie tylko godności osób zawierających związek, ale też rozwiązanie dodatkowych problemów – bo nawet umowa notarialna jest przekazywana do USC. Sprawą otwartą jest, czy będą ceremonie ślubne – nie jest to doprecyzowane w projekcie, nie ma w nim też treści przysięgi. To, które urzędy zgodzą się na ceremonię, będzie pewnie kwestią praktyki i zwyczaju. Dlatego można spodziewać się „turystyki ślubnej” – tłumaczy ekspert.
Podobnie rozwiązanie związku może odbyć się przez takie zgodne oświadczenia, ale tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta