Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarna dziura górnictwa węglowego

21 października 2024 | Ekonomia i rynek | Janusz Steinhoff Andrzej Karbownik
autor zdjęcia: Katowice, 09.05.2024. Wicepremier w latach 2000–2001, minister gospodarki w latach 1997–2001 Jan
źródło: Rzeczpospolita
Zabrze, 12.04.2007. Posiedzenie Zgromadzenia FundatorŰw i Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii odbyło siÍ 12 bm. w Zabrzu. Podczas spotkania zaprezentowano miÍdzy innymi program Polskie Sztuczne Serce, przedstawiono sprawozdanie finansowe z działalnoúci Fundacji w 2006 r. oraz powołano nowego przewodnicz¶cego Rady. Został nim prof. Andrzej Karbownik ( na zdj.)- dziekan Wydziału Organizacji i Zarz¶dzania Politechniki ĺl¶skiej w Gliwicach, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za gŰrnictwo w rz¶dzie Jerzego Buzka. Zast¶pił na tym stanowisku załořyciela FRK prof. Zbigniewa ReligÍ. (ag/cat) PAP/Andrzej Grygiel ***zdjÍcie do depeszy PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel
źródło: Rzeczpospolita
Zabrze, 12.04.2007. Posiedzenie Zgromadzenia FundatorŰw i Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii odbyło siÍ 12 bm. w Zabrzu. Podczas spotkania zaprezentowano miÍdzy innymi program Polskie Sztuczne Serce, przedstawiono sprawozdanie finansowe z działalnoúci Fundacji w 2006 r. oraz powołano nowego przewodnicz¶cego Rady. Został nim prof. Andrzej Karbownik ( na zdj.)- dziekan Wydziału Organizacji i Zarz¶dzania Politechniki ĺl¶skiej w Gliwicach, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za gŰrnictwo w rz¶dzie Jerzego Buzka. Zast¶pił na tym stanowisku załořyciela FRK prof. Zbigniewa ReligÍ. (ag/cat) PAP/Andrzej Grygiel ***zdjÍcie do depeszy PAP "Całkowicie wszczepialne polskie sztuczne serce za 5 lat"

PGG i pozostałe spółki węglowe nie mogą pełnić w gospodarce roli czarnej dziury pochłaniającej i marnotrawiącej publiczne środki, które należałoby przeznaczać na głęboką restrukturyzację.

Mija dziesiąty miesiąc od powołania koalicyjnego rządu Donalda Tuska. Wyborcy zwycięskiej koalicji oczekiwali działań przywracających zasady państwa prawa i gospodarki rynkowej. Skala dewastacji wymiaru sprawiedliwości i polityki zagranicznej była wyjątkowo rozległa, a niefrasobliwa i nierzadko łamiąca zasady konkurencji polityka gospodarcza prowadzona przez rząd PiS-u wymagała zdecydowanej korekty. Zastępowała bowiem funkcje regulacyjne państwa pamiętanym z czasów PRL-u ręcznym sterowaniem.

O ile można uznać, że rząd poradził sobie w polityce zagranicznej i podjął próby naprawy wymiaru sprawiedliwości, to trudno zauważyć racjonalną zmianę polityki gospodarczej. A przecież wyzwań jest sporo: polityka klimatyczna i transformacja energetyki oraz jej konsekwencje dla gospodarki, finanse publiczne i procedura nadmiernego deficytu. Sprawne prowadzenie polityki gospodarczej utrudnia bałagan kompetencyjny w Radzie Ministrów, pogłębiony przez powołanie całkowicie zbędnego Ministerstwa Przemysłu.

Przebudowa miksu

Transformacja energetyczna wiąże się nieuchronnie z przebudową archaicznego miksu energetycznego. Rezygnacja z paliw stałych (węgiel kamienny i brunatny) jest nieuchronna z przyczyn klimatycznych oraz ekonomicznych. I nie zmienią tego zaklęcia politycznych populistów. Rozumieją to związkowcy. Polskie górnictwo odchodzi do historii, choć w istotnej mierze decydowało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13007

Wydanie: 13007

Spis treści

Reklama

Zamów abonament