Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes szuka pieniędzy na cyberbezpieczeństwo

05 listopada 2024 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Duszczyk
Przepisy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa drenują budżety firm – obowiązki wynikające z ustawy, która ma wejść w życie w 2025 r. i poprawić ochronę IT, to dla nich potężne wyzwanie
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Przepisy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa drenują budżety firm – obowiązki wynikające z ustawy, która ma wejść w życie w 2025 r. i poprawić ochronę IT, to dla nich potężne wyzwanie

Firmom brakuje funduszy, by spełnić wymogi unijnej dyrektywy NIS 2. Ci, którzy zdają sobie sprawę z nowych regulacji, próbują łatać dziury w budżecie.

Firmy czeka sporo nowych obowiązków w zakresie poprawy bezpieczeństwa IT. Choć zapisy dyrektywy NIS 2 wdrażającej te wytyczne weszły w życie ponad dwa tygodnie temu, to na dostosowanie się do niej jest jeszcze trochę czasu. Wszystko przez opóźnienia związane z przyjęciem ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Transpozycja unijnych regulacji spodziewana jest w przyszłym roku. Nie oznacza to jednak, że biznes, którego przepisy o KSC będą dotykać na różne sposoby, może odetchnąć. Projekt ustawy o KSC zaostrzy brzmienie NIS 2, a spełnienie tych wymogów może się okazać kosztowne.

Problem w tym, że dziś przedsiębiorcy nie do końca wiedzą, czy i jak mocno nowela prawa wpłynie na ich działalność. Na razie firmy, o ile w ogóle zdają sobie sprawę z NIS 2, szukają pieniędzy niezbędnych do przygotowania się na tę cybernetyczną rewolucję.

Ograniczona pula

Eksperci alarmują: konieczność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13019

Wydanie: 13019

Spis treści
Zamów abonament