Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki sprzedaży nieruchomości obciążonej służebnością

05 listopada 2024 | Biznes | Rafał Adamus

W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości.

Z punktu widzenia prawa upadłościowego istotne jest stwierdzenie, że służebności gruntowe są ukształtowane jako prawa bezterminowe. Z kolei służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego (art. 299 k.c.). W konsekwencji w przypadku sprzedaży w postępowaniu upadłościowym nieruchomości obciążonej służebnością dochodzi do zderzenia konstrukcji ograniczenia prawa własności, mającego na celu obiektywne służenie trwałemu zwiększeniu użyteczności nieruchomości władnącej, z celami postępowania upadłościowego.

Wygaśnięcie praw i roszczeń osobistych

Sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki tzw. sprzedaży egzekucyjnej (można w tym przypadku mówić o tzw. sprzedaży upadłościowej). Przepis art. 313 ust. 2 ustawy z 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe (p.u.) wprowadza ogólną zasadę, według której sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13019

Wydanie: 13019

Spis treści
Zamów abonament