Kupujesz nieruchomość? Poznaj zasady rękojmi
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
Sprzedawca odpowiada wobec kupującego za przedmiot sprzedaży w różnych aspektach. Jedną z form ustawowej ochrony kupującego przed wadliwością przedmiotu sprzedaży jest rękojmia, której zasady można zmodyfikować w umowie sprzedaży. Zgodnie z przepisami sprzedawca udziela rękojmi niezależnie od tego, czy sprzedaje rzecz ruchomą, czy nieruchomość. Ochronę nabywcy nieruchomości zapewniają także inne przepisy prawa, m.in. ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, w której wyrażono rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ta rękojmia chroni nabywcę, gdy stan prawny ujawniony w księdze wieczystej nie zgadza się z rzeczywistym stanem prawnym. Wówczas kupujący może liczyć na to, że nabył prawo od osoby uprawnionej według treści księgi, nawet jeśli w rzeczywistości tak nie było. Mimo podobieństwa nazw rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych i rękojmia sprzedaży nieruchomości to dwa różne i niezależne od siebie pojęcia prawne. Niniejszy artykuł poświęcony jest drugiemu z nich, czyli rękojmi sprzedaży nieruchomości.
Podstawy prawne rękojmi
Sprzedaż nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, a zachowanie tej formy jest warunkiem przejścia własności i powstania odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi. Rękojmia chroni interesy nabywcy, który nie jest świadomy wad obciążających nabywaną nieruchomość. Zawarcie umowy sprzedaży oznacza, że sprzedający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta