W zdrowiu liczy się także arytmetyka
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
O arytmetyce zdrowia, uwzględniającej dobro pacjenta i racjonalizację wydatków budżetowych, rozmawiano 29 października podczas debaty Medycznej Racji Stanu „Liczymy się z naszym zdrowiem”.
– Najlepsze zarządzanie chorobą nie wystarczy, by poprawić kondycję społeczeństwa, jeśli nie zarządzimy zdrowiem – jednomyślnie akcentowali: Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, Marek Augustyn, wiceprezes NFZ, oraz dr Tomasz Tatara, kierownik działu programów zdrowotnych AOTMiT w dialogu z klinicystami i ekonomistami.
– Pandemia powinna wymusić uważność dla wyzwań zakaźniczych, a jednak nie korzystamy ze szczepień ochronnych, nie liczymy się z zagrożeniem, jakie każda infekcja stanowi dla osób z obniżoną odpornością, i pozwalamy sobie, by w regionie być krajem wydającym najmniej na profilaktykę – ubolewał prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Szpitala Publicznego w Lublinie.
Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji „Koalicja dla wcześniaka”, zaapelowała o uwagę dla wirusa RS odpowiadającego za 70 proc. infekcji dolnych dróg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta