By transakcje nie były flopami, czyli o podatkowych aspektach flipów
Coraz popularniejszym zjawiskiem stają się tzw. flipy, tj. przenoszenie wybranych aktywów poza Polskę.Transfer biznesu za granicę to wyzwanie operacyjne
Polskie firmy technologiczne coraz częściej poszukują źródeł finansowania poza granicami państwa – pozyskują inwestorów m.in. z Wielkiej Brytanii czy ze Stanów Zjednoczonych. Zagraniczni przedsiębiorcy nie zawsze chcą jednak inwestować w polskie idee bezpośrednio. Chętniej bowiem inwestują w podmioty, które funkcjonują w tym samym systemie prawnym, co minimalizuje obowiązki prawne i podatkowe związane z przepływami kapitału.
Szczególnie interesującym rynkiem dla start-upów okazuje się USA. Obecność na amerykańskim rynku otwiera drzwi do większego kapitału inwestycyjnego (np. funduszy venture capital, które mogą oferować bardziej korzystne warunki finansowania podmiotom z siedzibą w USA). Przyczynia się również do zwiększenia atrakcyjności i rozpoznawalności spółki na globalnym rynku, co jest korzystne dla firm, które dążą do ekspansji, a także do dokonania pierwszej oferty publicznej (initial public offering, IPO). Prowadzenie działalności za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w USA może bowiem ułatwić przyszłe wejście na amerykańską giełdę papierów wartościowych (np. Nasdaq – w skład indeksu wchodzą w przeważającej części firmy z branży technologicznej).
Delaware flip
Popularnym procesem jest tzw. Delaware flip, polegający na zmianie struktury właścicielskiej (polskiej) spółki w taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta