Spółka komandytowa – w teorii i w praktyce
Większość spółek komandytowych funkcjonuje w obrocie jako tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowe. W takiej spółce odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki ponosi spółka z o.o.
Spółka komandytowa pozostaje najpopularniejszą spośród spółek osobowych. Pomimo że popularność ta uległa w ostatnich latach osłabieniu, według danych GUS na koniec 2023 r. w Polsce wciąż funkcjonowało 36 761 spółek komandytowych. Czy zatem spółka komandytowa stanowi atrakcyjną formę prowadzenia działalności gospodarczej? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie, w szczególności przedstawić najważniejsze cechy spółki komandytowej oraz omówić jej zastosowanie w teorii oraz w praktyce.
Odpowiedzialność wspólników
W każdej spółce komandytowej występuje dwóch różnych wspólników: komplementariusz oraz komandytariusz. Komplementariusz jest wspólnikiem, który odpowiada bez ograniczeń całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki, natomiast odpowiedzialność osobista komandytariusza jest ograniczona do wysokości tzw. sumy komandytowej (tj. kwoty z góry określonej przez wspólników w umowie spółki). Komandytariusz może tę odpowiedzialność wyłączyć poprzez wniesienie do spółki wkładów przekraczających wartością sumę komandytową. W takiej sytuacji komandytariusz ryzykuje jedynie utratę wartości wniesionego do spółki wkładu, natomiast nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim majątkiem osobistym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta