Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma szpitali będzie dobrowolna

05 listopada 2024 | Rzecz o zdrowiu | Dominika Pietrzyk

Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.

Rada Ministrów zajmie się projektem reformy szpitali przygotowanym przez resort zdrowia. Czemu ma służyć ta reforma?

Aktualna struktura oddziałów szpitalnych w Polsce jest nieadekwatna do potrzeb pacjentów. Ostatnio tworzono i organizowano te odziały 30 lat temu. W międzyczasie niewiele się zmieniło. W rezultacie mamy bardzo mało oddziałów geriatrycznych, opieki długoterminowej, hospicjów, paliatywnych, planowych czy jednodniowych, czego nam brakuje, a z drugiej strony jest wiele nadwymiarowych oddziałów pełnoprofilowych.

Pomysł jest taki, żeby zracjonalizować te oddziały. Przykładowo, jeżeli w aglomeracji śląskiej jest dużo szpitali, to zachęcamy do tego, żeby podzieliły się one między sobą oddziałami. Musimy też racjonalnie podejść do zasobów kadrowych lekarzy, bo jest ich ograniczona liczba. Ustawa zakłada możliwość fuzji różnych form prawnych szpitali, czyli może się połączyć samodzielny publiczny zakład opieki ze spółką z o.o. lub spółką akcyjną itd. Nie możemy też być obojętni na sytuację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13019

Wydanie: 13019

Spis treści
Zamów abonament