Kiedy grupowa polisa generuje przychód u pracownika
O tym czy opłacanie przez spółkę grupowej polisy od odpowiedzialności cywilnej może powodować powstanie przychodu podatkowego u beneficjenta, decyduje sposób określenia podmiotów objętych ochroną.
Dobrowolne polisy od odpowiedzialności cywilnej dla spółek i ich władz oraz osób pełniących funkcje zarządcze na stałe wpisały się w strategię ochronną większości podmiotów. Zabezpieczenie kluczowych stanowisk ochroną ubezpieczeniową od odpowiedzialności za straty spowodowane niewłaściwym pełnieniem obowiązków czy wykonywaniem czynności zarządczych daje gwarancję utrzymania stabilnej sytuacji podmiotu w obliczu ewentualnego zaniedbania i ryzyka poniesienia strat finansowych. Na rynku funkcjonuje wiele wariantów takich ubezpieczeń.
Pytaniem, które najczęściej nurtuje beneficjentów objętych ochroną ubezpieczeniową OC, jest to czy opłacanie polisy przez ubezpieczającego (np. spółkę) powoduje po ich stronie powstanie przychodu podatkowego.
Przychody z nieodpłatnych świadczeń
Jak stanowi art. 12 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta