AI będzie rozumieć ludzi lepiej niż oni sami
Duże modele językowe rozwijają „teorię umysłu” i zyskują zdolność przewidywania ludzkich myśli oraz emocji – ogłosił polski naukowiec z Uniwersytetu Stanforda.
Ogłoszona kilka dni temu przez uznanego polskiego badacza Michała Kosińskiego teoria wywołała w świecie ekspertów od sztucznej inteligencji wiele kontrowersji. Ten jeden z autorytetów w dziedzinie psychologii, data sciencie i AI uważa bowiem, że najnowsze duże modele językowe (LLM) opanowały umiejętności poznawcze na wysokim poziomie.
Słowa prof. Kosińskiego, który określany jest mianem „Oppenheimera AI”, wskazują, że LLM-y nie są już tylko systemami zdolnymi przewidzieć następne słowo w zdaniu, lecz przekroczyły „granicę” i używają technik analogicznych do rzeczywistego myślenia. A dotąd była to domena ludzi.
Teoria umysłu jako produkt uboczny
Michał Kosiński, który uzyskał doktorat z psychologii na University of Cambridge, od lat zajmuje się tematyką człowieka w świecie technologii i badaniem ludzi poprzez pozostawiane przez nich tzw. cyfrowych śladów. Zasłynął z projektu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta