Uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Gotowy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego udostępniany jest do publicznego wglądu na minimum 21 dni. Osoby zainteresowane – w tym mieszkańcy – mają wówczas możliwość zapoznania się z planem i zgłoszenia do niego uwag.
Nowelizacja z 26 maja 2023 roku ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła obowiązek uchwalenia planów ogólnych, ale nie zlikwidowała miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nadal można je więc uchwalać.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest aktem prawa miejscowego i określa, co można wedle jego zapisów budować na danym terenie, jakie funkcje mogą pełnić określone działki oraz jakie zasady stosować przy projektowaniu infrastruktury i budynków. Celem MPZP jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju przestrzeni przy uwzględnieniu potrzeb mieszkańców, ochrony środowiska, niezbędnej infrastruktury oraz innych aspektów publicznych.
Plan miejscowy może być uchwalony:
∑ gdy na danym terenie dotychczas nie obowiązywał żaden plan,
∑ gdy plan taki obowiązywał, ale utracił moc przed uchwaleniem nowego planu lub
∑ gdy nadal obowiązuje poprzedni plan, który jest w całości uchylany, a w jego miejsce wchodzi nowy plan miejscowy.
Jest to proces przechodzący przez kilka kluczowych etapów, które reguluje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp)
1. Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu oraz opracowanie projektu planu
Inicjatywę do wszczęcia postępowania o uchwalenie MPZP ma rada gminy. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta