Wszystkie lęki małych przedsiębiorstw w Polsce
Niewielkie firmy obawiają się wzrostu kosztów. Nieustającym powodem do niepokoju jest też biurokracja czy kontrole. A to nakłada się na kłopoty związane z kondycją gospodarki.
Mikro- i mali przedsiębiorcy obecnie najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności – wskazało na nie 36,7 proc. badanych przez UCE Research przy udziale kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni. „Rzeczpospolita” poznała te wyniki jako pierwsza. Wzrostu składek na ZUS obawia się 29,5 proc., a nierzetelnych kontrahentów – 27,2 proc.
Koszty dobijają małych
– Zwiększenie kosztów działalności jest najważniejszą obawą, bo koszty wpływają bezpośrednio na rentowność i stabilność finansową firm, zwłaszcza mniejszych, które dysponują ograniczonymi zasobami – mówi Grzegorz Kostrzewa, prezes kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni, współautor raportu. – Każdy, kto prowadzi biznes, zdaje sobie sprawę z tego, że koszty energii, surowców i wynagrodzeń mogą gwałtownie wzrosnąć i są trudne do przewidzenia i kontrolowania – dodaje.
Obawa o koszty wydaje się stałym trendem, bo w dłuższej perspektywie mają tendencję wzrostową, zwłaszcza w okresach inflacji i zmian gospodarczych, na które dodatkowo nakładają się zmieniające się preferencje pracownicze.
– Małe firmy, w tym te jednoosobowe, zapewniają w Polsce sporą część zatrudnienia, ale ich udział w tworzeniu PKB jest niższy niż udział w zatrudnieniu, co świadczy o ich niskiej wydajności – mówi prof. Jacek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta