Długa droga do kwantyfikacji ryzyka klimatycznego
Globalne zmiany środowiskowe mają wieloaspektowy wpływ na świat natury, cykle życia gatunków, ich interakcje, dynamikę chorób i przetrwanie.
Obserwowane coraz częściej skutki zmian klimatycznych skłaniają ekspertów, decydentów i przedstawicieli biznesu do skoncentrowania wysiłków na poprawie mierzenia prawdopodobieństwa występowania ryzyk klimatycznych i szacowania wynikających z nich skutków finansowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa będą mogły efektywnie zaplanować inwestycje i działania w celu adaptacji do zidentyfikowanych zagrożeń.
Działalność człowieka, skutkująca m.in. emisją gazów cieplarnianych i zmianami w użytkowaniu gruntów, zwiększyła średnią temperaturę powietrza na powierzchni Ziemi i doprowadziła do zachwiania globalnej równowagi systemu klimatycznego. Głównym czynnikiem wzrostu temperatury w ciągu ostatnich dwóch stuleci jest wzrost stężenia dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4) w atmosferze spowodowany działalnością gospodarczą. Od połowy XVIII wieku, czyli od początku rewolucji przemysłowej, do atmosfery uwolniono prawie 2,5 biliona ton metrycznych CO2, zwiększając jego stężenie w atmosferze o 67 proc. Jeśli nie zostaną wdrożone znaczące zmiany, to do 2050 r. średnia globalna temperatura może wzrosnąć o 2,3°C w porównaniu ze średnią globalną temperaturą sprzed epoki przemysłowej.
Ryzyko klimatyczne
Ryzyko klimatyczne odnosi się do potencjalnych negatywnych skutków zmian...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta