Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników?

09 stycznia 2025 | Dodatki Jednodniowe | JUSTYNA DANKO-OŻGA

Korzystanie z ulgi IP wiąże się z dodatkowymi obowiązkami działu kadrowo-płacowego. Konieczna jest właściwa rejestracja czasu pracy innowacyjnych pracowników, odpowiednie obliczenie wpłaty podatku i sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R z uwzględnieniem ulgi.

Ulga na innowacyjnych pracowników (dalej: ulga IP) została wdrożona 1 stycznia 2022 r. z prawem do jej zastosowania od 2023 r. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy:

∑ uzyskali przychody inne niż z zysków kapitałowych oraz prowadzą działalność badawczo-rozwojową,

oraz

∑ ponieśli za rok podatkowy stratę albo osiągnęli dochody niższe od kwoty przysługującego im w roku podatkowym odliczenia w ramach ulgi B+R.

Ulga IP jest zatem rozszerzeniem funkcjonującej od 2016 r. ulgi B+R. Umożliwia ona rozliczenie nadwyżki kosztów kwalifikowanych, powstałych w wyniku korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R – art. 18d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej ustawa o CIT) poprzez dokonywanie comiesięcznego pomniejszania wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Podatnicy, którzy posiadają nierozliczoną ulgę B+R, mogą ją odliczyć od zaliczek PIT pobieranych od przychodów osób fizycznych z tytułu: stosunku pracy, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, honorariów z tytułu praw autorskich.

Mimo że ta ulga jest ściśle powiązana z księgowym rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), znajduje również bezpośrednie przełożenie na dodatkowe prace po stronie działu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13070

Wydanie: 13070

Spis treści

Reklama

Zamów abonament