Ciężkie czasy dla europejskich producentów wina
Pogłębiający się kryzys klimatyczny poważnie zagraża jednemu z kluczowych sektorów produkcji w Unii Europejskiej.
Unia Europejska jest największym na świecie producentem, konsumentem i eksporterem wina. Produkuje 64 proc. światowego wina pod względem objętości i 70 proc. pod względem wartości. Największymi globalnymi producentami są Francja, Włochy i Hiszpania, wspólnie odpowiadające za niemal połowę światowej produkcji.
Coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatu, wynikające z działalności człowieka, w ciągu ostatnich lat mocno zaburzyły zdolności wytwórcze tamtejszych winnic. W 2023 roku jedynie Francja zdołała zwiększyć swoją produkcję o 4,4 proc., podczas gdy zarówno Włochy, jak i Hiszpania odnotowały ogromny spadek produkcji – o kolejno 23 proc. i 22 proc.
Według raportu Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV) w 2023 roku poziom produkcji wina osiągnął wynik najniższy od 1962 roku. W Unii Europejskiej spadek wyniósł 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego i był to drugi najniższy wynik w tym stuleciu. Poza wiodącymi producentami wina słabe wyniki odnotowały również pozostałe kraje europejskie, produkujące wino – Niemcy odnotowały spadek o 3,8 proc., Węgry o 2,1 proc., a Austria o 6,5 proc.
Winiarze korzystają z publicznej kroplówki
Nie ulega wątpliwości, że głównym powodem fatalnego wyniku były konsekwencje zmian klimatycznych. W zależności od regionu winiarnie w różnych krajach mierzyły się z dotkliwą suszą albo obfitymi opadami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta