Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie jaśniej? Bez przesady

09 stycznia 2025 | Ekonomia i rynek | Janusz Jankowiak
11.04.2018 Warszawa. Debata w Rzeczpospolitej.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
11.04.2018 Warszawa. Debata w Rzeczpospolitej. "Pracownicze plany kapitalowe jako szansa dla polskiej gospodarki i przyszlych emerytow". Nz. Janusz Jankowiak Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Jeśli ktoś miał nadzieję, że w roku 2025 będzie już w gospodarce więcej jasności, to musi poważnie zweryfikować swoje oczekiwania.

Są dwie największe niewiadome w 2025 r., które mogą unieważnić większość konsensowych prognoz, co do umiarkowanego tempa wzrostu światowej gospodarki i powolnej dezinflacji. Pierwszą jest ewentualne „zamrożenie” konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Bez względu na jakościową ocenę polityczną takiego wydarzenia, którego prawdopodobieństwo wyraźnie rośnie po wygranej Trumpa w wyborach prezydenckich, byłby to pozytywny wstrząs dla globalnej gospodarki, redukujący główny obecnie składnik ryzyka geopolitycznego.

„Zamrożenie” konfliktu ukraińskiego, nawet jeśli byłoby tymczasowe, musiałoby korzystnie wpłynąć na nastroje inwestorów z globalnego rynku finansowego, ale pomogłoby także realnej gospodarce europejskiej, która mogłaby otrzymać zastrzyk kapitałowy szacowany na ok. 50 mld euro rocznie.

Drugą niewiadomą jest polityka gospodarcza Trumpa, w tym głównie kwestia wprowadzenia wysokich ceł ochronnych na import z Kanady, Meksyku, Unii Europejskiej i Chin. Byłby to czynnik negatywny dla globalnej gospodarki. W skrajnym przypadku, po wzroście inflacji, mogłoby to sprowokować Fed do podwyżek stóp procentowych, a w przypadku Europy doprowadzić nawet do recesji.

Skutków żadnej w tych dwóch wielkich niewiadomych, o nieznanym jeszcze prawdopodobieństwie materializacji, a oddziałujących na globalną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13070

Wydanie: 13070

Spis treści

Reklama

Zamów abonament