Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

W dobie e-ZLA dyscyplinarka za brak zgłoszenia nieobecności to ryzyko

09 stycznia 2025 | Dodatki Jednodniowe | Piotr Podsiadły

Jeżeli pracodawca nie egzekwuje, aby w przypadku zwolnienia lekarskiego pracownicy bezpośrednio informowali go o nieobecności, to zwolnienie dyscyplinarne za niedopełnienie takiego obowiązku nie zawsze będzie uzasadnione.

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 28 sierpnia 2024 r. (III PSKP 15/23).

O co chodziło w sprawie

Pracownica nie stawiła się do pracy po zakończeniu choroby trwającej od 1 lipca do 5 października 2020 r. Od 6 października 2020 r. nadal była jednak niezdolna do pracy i przebywała w ośrodku rehabilitacyjnym. O tej nieobecności poinformowała pracodawcę dopiero 14 października 2020 r. w odpowiedzi na otrzymaną od niego wiadomość sms z prośbą o informację o  przyczynie nieobecności. Pracownica odpisała, że zwolnienie lekarskie ma zostać wystawione po zakończeniu leczenia. Ostatecznie zwolnienie obejmujące okres od 6 października do 1 listopada 2020 r. wystawiono jeszcze tego samego dnia, a pracodawca otrzymał je przez portal PUE ZUE 15 października 2020 r.

Pismem z 20 października 2020 r. pracodawca rozwiązał z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jako przyczynę zwolnienia wskazano ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, tj. nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy po 6 października 2020 r. Podkreślono, że zgodnie z przepisami pracownica powinna poinformować pracodawcę o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 13070

Wydanie: 13070

Spis treści

Reklama

Zamów abonament