Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurier na etacie? Zmiana przepisów może uderzyć w biznes

09 stycznia 2025 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Zmiany w całej UE obejmą łącznie nawet ponad 40 mln osób, które zarabiają za pośrednictwem platform cyfrowych – chodzi m.in. o kurierów dostarczających posiłki, jak ci z Glovo
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Zmiany w całej UE obejmą łącznie nawet ponad 40 mln osób, które zarabiają za pośrednictwem platform cyfrowych – chodzi m.in. o kurierów dostarczających posiłki, jak ci z Glovo

Nowe unijne regulacje dotyczące tzw. pracy platformowej mają poprawić warunki pracy m.in. dostawców pizzy czy taksówkarzy. Ale to potężne wyzwanie dla pracodawców, a i sami zainteresowani mają wątpliwości.

PWD (Platform Work Directive), czyli dyrektywa o pracy platformowej, która weszła w życie w grudniu 2024 r., może mocno namieszać w branżach, które stosowały dotąd elastyczne formy zatrudniania. Szacuje się, że zmiany w całej Unii Europejskiej obejmą w 2025 r. łącznie nawet ponad 40 mln osób, które zarabiają za pośrednictwem platform cyfrowych – chodzi m.in. o kurierów dostarczających posiłki, jak ci z Glovo czy Pyszne, a także kierowców jeżdżących np. z aplikacją Uber.

Polska dopiero przymierza się do implementacji przepisów, ma na to dwa lata.

Pizza droższa o kilkanaście złotych?

Praca na platformach może mieć bardzo różnorodny charakter: od świadczenia dostaw i przewozu osób, przez wykonywanie tłumaczeń, wprowadzanie danych czy udzielanie korepetycji, po opiekę nad dziećmi i osobami starszymi. Jak tłumaczą eksperci EY, większość takich pracowników platformowych (określanych jako gig-workers) formalnie ma status przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Mimo to wielu z nich w codziennej pracy przestrzega jednak tych samych zasad i ograniczeń, co pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę. Z drugiej strony dochodzi do sytuacji, że np. dostawcy zakupów pracują na podstawie umowy „wynajmu roweru”.

Bruksela zdecydowała więc powiedzieć „pas” i przyznać im te same prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13070

Wydanie: 13070

Spis treści

Reklama

Zamów abonament