Mobbing. Fakty, mity oraz planowane zmiany
Niewłaściwe zachowanie nie zawsze oznacza mobbing. Jak go rozpoznać? Czy za mobbing może być uznane zlecanie pracy nadliczbowej, telefony po godzinach pracy albo wyznaczanie zadań powyżej kompetencji?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę definicji mobbingu, która obowiązywała przez ponad 20 lat. Nowe przepisy mają zostać dostosowane do współczesnych realiów rynku pracy i zwiększyć ochronę ofiar mobbingu.
Nie wiadomo, czy i kiedy zmiany wejdą w życie, ale na pewno nie przekreślą one dotychczasowego dorobku orzeczniczego. Pełne zrozumienie obowiązujących obecnie przepisów pozwoli więc na lepsze przygotowanie się do planowanych modyfikacji. Odpowiadając na newralgiczne pytania w tym zakresie postaramy się nie tylko przybliżyć tematykę, lecz również obalić pewne mity na temat mobbingu.
∑ Czy zawsze mobbing występuje dopiero po okresie sześciu miesięcy?
Nie. Okres wystarczający do stwierdzenia mobbingu zależy od uporczywości zachowań. Im bardziej niewłaściwe, szkodliwe są naruszenia, tym wymagany okres jest krótszy. W szczególnych przypadkach może wystarczyć nawet kilka tygodni.
∑ Czy jednorazowe niewłaściwe zachowanie może stanowić mobbing?
Nie. Jedną z charakterystycznych przesłanek mobbingu jest długotrwałość naruszeń. Jedno lub tylko kilka zachowań nigdy nie będzie mobbingiem.
Przykład
Podczas spotkania służbowego przełożony nakrzyczał na pracownicę i wyśmiał jej kompetencje zawodowe. Podobne niewłaściwe zachowanie już nigdy się nie powtórzyło. W tej sytuacji nie mamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta