Fiskus odda więcej podatku od nekropolii
Samorząd może odliczać VAT od cmentarza według własnej proporcji pochówków odpłatnych w całkowitej ich liczbie z danego roku.
W środę Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał bardzo ważne orzeczenie dotyczące odliczenia VAT od działalności cmentarnej przez samorządy.
Podatkowe wyliczenia...
W sprawie chodziło o istotną podatkową kwestię związaną z prowadzeniem komunalnych nekropolii. Konkretnie, według jakiego klucza, a w konsekwencji ile VAT od wydatków na cmentarz może odzyskać samorząd.
Wątpliwości w tym zakresie miało jedno z miast z północy Polski. We wniosku o interpretację wyjaśniło, że jest podatnikiem VAT. Na jego obszarze znajduje się cmentarz komunalny, którym administruje w imieniu miasta jego zakład.
Miasto tłumaczyło, że na terenie cmentarza dokonuje szeregu odpłatnych czynności. To opodatkowane usługi cmentarne, od których pobierane są m.in. opłaty eksploatacyjne, za udostępnianie miejsca, a także rezerwacyjna czy za przedłużenie grobu.
Włodarze wyjaśnili jednak, że zdarzają się sytuacje, w których miasto jest zobowiązane do wykonywania czynności związanych z cmentarzem nieodpłatnie. Dotyczy to zgonów dzieci martwo urodzonych, gdy rodzice czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta