Czy schrony wywołają chaos w urzędach i na budowach osiedli
W styczniu wchodzą w życie przepisy zobowiązujące deweloperów do urządzania miejsc doraźnego schronienia w nowych blokach. – Ale rozporządzenia, jak mamy budować, wciąż nie ma. Inwestycje mogą się opóźnić – bije na alarm branża.
Przygotowana przez MSWiA ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, zwana ustawą schronową, obowiązuje od 1 stycznia. Same przepisy o miejscach doraźnego schronienia (tzw. MDS-y – to nie są schrony) mają wejść w życie w styczniu 2026 r. Obejmą bloki, o zgodę na które deweloperzy będą wnioskować do urzędów za niespełna pół roku.
Zgodnie z ustawą podziemne kondygnacje – w budynkach wielorodzinnych oraz podziemne garaże – mają być zbudowane w sposób umożliwiający urządzenie w nich miejsc doraźnego schronienia. Miejsca te muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne. I tu pojawia się potężny problem. Wszystko przez poślizg w wydaniu rozporządzenia, które ma precyzować, jak MDS-y urządzić.
Deweloperzy czekają na nie od ok. roku. Bez jasnych wytycznych trudno planować osiedla. Sam etap projektowania i uzgodnień projektu budowlanego budynku to nawet kilkanaście miesięcy. – Delikatnie mówiąc, jesteśmy w lesie – denerwują się budujące osiedla firmy.
Wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz na konferencji w PAP 2 lipca zapowiedział, że przepisy o miejscach doraźnego schronienia powinny być opublikowane do 15 lipca. – Rozporządzenie ma już podpis MSWiA, czeka na kontrasygnaty innych resortów. Lada chwila przepisy wejdą w życie – powiedział wiceminister „Rzeczpospolitej” w piątek 4 lipca.
Wnioski „last minute”
Polski Związek Firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)

