Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od selfie do seksualnej przemocy

27 października 2025 | Kraj | Izabela Kacprzak
W sosnowieckiej diecezji prokuratura ma pełne ręce roboty. Oprócz ks. Ryszarda G. przed sądem stanie ks. Dariusz L., a niedługo będzie gotowy akt oskarżenia wobec ks. Jacka K. Wszyscy podejrzani są o pedofilię
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W sosnowieckiej diecezji prokuratura ma pełne ręce roboty. Oprócz ks. Ryszarda G. przed sądem stanie ks. Dariusz L., a niedługo będzie gotowy akt oskarżenia wobec ks. Jacka K. Wszyscy podejrzani są o pedofilię

Koszmar dziewczynek na parafialnych koloniach we Włoszech. Proboszcz odpowie za ich molestowanie tak, jak za zbrodnię. Grozi mu dożywocie. „Rzeczpospolita” poznała akt oskarżenia przeciwko ks. Ryszardowi G.

54-letni ksiądz Ryszard G. został zatrzymany 29 kwietnia tego roku i do dziś przebywa w areszcie. Kiedy nad ranem zatrzymywała go policja, nie pełnił już funkcji proboszcza parafii w maleńkiej miejscowości podlegającej diecezji sosnowieckiej. We wrześniu ubiegłego roku delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży tej diecezji złożył w jego sprawie zawiadomienie do prokuratury w „związku z zachowaniami mogącymi wypełniać znamiona przestępstw seksualnych”. Ani Kościół, ani prokuratura nie ujawniły, czego i kogo dotyczą te podejrzenia. We wrześniu Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała przeciwko Ryszardowi G. akt oskarżenia. Lakonicznie poinformowała, że „oskarżony odpowie za trzy czyny zabronione na szkodę osób małoletnich” – wszystkie dotyczą przestępstw seksualnych z czerwca 2024 r.

Dzięki zgodzie wydanej przez prezesa Sądu Okręgowego w Sosnowcu „Rzeczpospolita” poznała akt oskarżenia przeciwko duchownemu, co pozwala nam ujawnić kulisy sprawy. Jest efektem rozliczeń przestępstw seksualnych w diecezji sosnowieckiej, które bada prokuratura oraz specjalna kościelna komisja – pierwsza tego typu w Kościele w Polsce w randze diecezjalnej.

Ksiądz atakuje nastolatki

22 czerwca 2024 r. Ryszard G. jako proboszcz małej parafii diecezji sosnowieckiej wyjechał na tygodniowe kolonie z parafialną młodzieżą do Włoch. 26 czerwca ok. godz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13314

Wydanie: 13314

Spis treści

Gość ,,Rzeczpospolitej''

Zamów abonament