Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas nam zadany

22 sierpnia 1998 | Kraj | EK

ROZMOWA

Ojciec Maciej Zięba, prowincjał zakonu dominikanów, dyrektor Instytutu "Tertio Millennio

Czas nam zadany

Konflikty zbrojne, akty terroru, ogromne katastrofy, odradzanie się nacjonalizmów, fundamentalizmów, to wszystko sprawia, że ludzie z trwogą i obawą oczekują nowego stulecia. Kościół, który przygotowuje się do obchodów wielkiego jubileuszu roku 2000, patrzy w przyszłość z jakąś ogromną nadzieją. Jan Paweł II mówi, że będzie to "wielki moment przemienienia", odrodzenia chrześcijaństwa i, jak można z tego wnosić, jakiegoś pozytywnego wpływu na życie społeczne. Skąd taki optymizm?

MACIEJ ZIĘBA: Mounier użył kiedyś frazy, która wydaje mi się piękna iprawdziwa, amianowicie, że jest to tragiczny optymizm chrześcijaństwa. Tragiczny, bo w chrześcijaństwie cierpienie, zło, ból nie są pomniejszone. Momentem odniesienia jest cierpienie iagonia Chrystusa. Jakąś współagonię świata widzimy w ofiarach powodzi w Chinach, w trzęsieniu ziemi w Andach, w zamachach terrorystycznych, gdzie lokalnie triumfuje zło mordując niewinnych ludzi. To jest jedna część -- trudna, bolesna i prawdziwa ludzkiej egzystencji. Ale jest też teologiczny optymizm, albowiem Bóg tak umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, że naprawdę ina dłuższą metę zwycięża miłość. W związku ztym, mimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1471

Zamów abonament