Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na imię mu Fefi

22 sierpnia 1998 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

Polskie wykopaliska w Sakkara

Na imię mu Fefi

KRZYSZTOF KOWALSKI

Sakkara to miejsce szczególne starożytnego Egiptu, tam znajdowała się kulturowa i religijna stolica Starego Państwa, tam wybudowano 27 wieków p. n. e. najstarszą na świecie, jeszcze schodkową piramidę Dżesera. Archeolodzy z innych krajów nie kwapili się dotychczas do badań po jej zachodniej stronie, panowało przekonanie, że nie ma tam niczego i nteresującego. Dopiero zespół badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca zdecydował się na prace terenowe na zachód od piramidy.

W yniki ubiegłego sezonu były rewelacyjne, o czym informowaliśmy. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, "Rzeczpospolita" także będzie informować na bieżąco o rezultatach, itakże wspiera -- medialnie imaterialnie -- tę kampanię. Zaś wyniki, zaledwie po kilku dniach wykopalisk, już są interesujące iobiecujące.

Nieznany dostojnik

Żył 2300 lat p. n. e. Polsko-egipska misja odsłoniła jego grób. Chodzi owezyra, w zasadzie drugiej po faraonie świeckiej osoby w państwie. Nosił on dwa imiona, oficjalnie nazywał się Meref-nebef, zaś drugie, tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1471

Zamów abonament