Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odnaleźć się w wieży Babel

22 sierpnia 1998 | Plus Minus | AJ

ROZMOWA

Prof. Elżbieta Wolicka, filozof, teoretyk sztuki: Nasze drogi mogą się spotkać izbiegać tylko wtedy, gdy szukamy prawdy

Odnaleźć się w wieży Babel

ANNA JARMUSIEWICZ: Człowiek dzisiejszy gubi się często wróżnych obrazach świata i człowieka prezentowanych we współczesnej kulturze. Na ile ten chaos może uporządkować refleksja filozoficzna, pytająca o to, co absolutne -- to znaczy, osens, prawdę, wolność, ostateczne cele?

ELŻBIETA WOLICKA: Rzeczywiście, mamy obecnie na rynku idei bardzo zróżnicowane propozycje światopoglądowe ifilozoficzne, iwtej rozmaitości trudno jest się zorientować. Zanika w szkole klasyczne ifilozoficzne wychowanie. Filozofia przestała być królową nauk, fundamentem światopoglądu. Stała się pewnym działem wiedzy ikształcenia uniwersyteckiego, dyscypliną akademicką, apoza tym, rozproszyła się na różne nurty, kierunki iszkoły. Jednakże, mimo tej wieży Babel, istnieje nadal zainteresowanie myśleniem filozoficznym, wsensie szerszym, ponieważ bagaż naszych doświadczeń życiowych ikulturalnych skłania do stawiania pytań osens życia, owartości; nurtują nas problemy etyczne. Bo, wsumie, chodzi oodwieczne pytanie, które stawiał już Platon: "Jakim być, żeby życie przeżyć jak najlepiej"?

Trzeba jednakże zapytać: filozofia, ale jaka?

Tak, trzeba zacząć od wyboru....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1471

Zamów abonament