Informacje
LISTY
Informacje
"Ordynacja wyborcza -- czas na zmianę"
Andrzej Machowski i Wiesław Walendziak podjęli w artykułach "Ordynacja wyborcza -- czas na zmianę" ("Rz" 256 i 261 z 31. 10 -- 1. 11 i 6. 11. 1998 r. ) problem polskiej ordynacji wyborczej; z punktu widzenia funkcjonowania demokratycznych mechanizmów polityki -- zasadniczy.
W najstarszych demokracjach zachodnich stworzono ordynacje wyborcze oparte na okręgach jednomandatowych. Po drugiej wojnie światowej wprowadzono np. we Francji system proporcjonalny z progami, który okazał się kryzysogenny. W praktyce rządy zmieniały się nieraz z dnia na dzień. Karykaturalny był system włoski -- średnio na rok wypadał jeden rząd. Dlatego dokonano korekt.
W Polsce w 1991 r. przyjęto model włoski, modyfikowany później wysokością progów, który preferował partokrację. Wyborcy nie indywidualizowali polityków, ale listy wyborcze (same wybory raczej przypominały plebiscyt i referenda) . Dlatego zdarzało się, że posłami zostawali politycy zdobywający w Warszawie 300 czy 5000 głosów, kiedy inni musieli ich zdobyć 40 000.
Autorzy, analizując wyniki wyborów do Sejmu w 1993 i 1997 roku i ostatnie wybory samorządowe, doszli do słusznego wniosku, że były to wybory plebiscytowe, w których oprawa plakatowo-reklamowa miała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta